ZEBRA

Equus quagga

Üç erkek zebrasımız, Haziran 2011'de Werribee Open Range Hayvanat Bahçesi'nden Avustralya Hayvanat Bahçesine ulaştı. Zebraların eşsiz çizgileri, insanları en çok tanıdık olan hayvanlar arasında yapar. Bunlar otlaklar, savanlar, ormanlık alanlar, dikenli ovalar, dağlar ve kıyı tepeleri gibi çeşitli habitatlarda meydana gelir.

YAŞAM ORTAMI

Ovalar zebra en yaygın ve coğrafi olarak yaygın zebra türleridir. Etiyopya'nın güneyinden Doğu Afrika'ya kadar Angola ve doğu Güney Afrika kadar uzaktadır. Ovaları zebra, oyun rezervlerinde yaygındır, ancak et ve saklanması için avlanma gibi insan faaliyetleri ve hayvancılığın rekabetiyle ve habitatının çoğunda çiftçilikle tecavüzle tehdit edilir.

DİYET

Zebralar neredeyse tamamen çimenler üzerinde beslenir, ancak bazen çalılar, otlar, dallar, yapraklar ve kabuklar yiyebilir. Onların sindirim sistemleri, diğer otçullar için gerekli olandan daha düşük beslenme kalitesinin diyetlerini geçmelerine izin verir.

ÜREME

Dişi zebralar erkeklerden daha erken olgunlaşır ve bir kısrak üç yaşındayken ilk yavrularına sahip olabilir. Erkekler beş ya da altı yaşlarına kadar üreyemez. Mares, her on iki ayda bir tayı doğurur. Bir yıla kadar tayı koruyor. Atlar gibi, zebralar da doğduktan kısa bir süre sonra ayakta durabilir, yürüyebilir ve emebilirler. Bir zebra tayı, doğumda siyah ve beyaz yerine kahverengi ve beyazdır.

Alem > Şube > Sınıf > Takım > Familya > Cins > Alt Cins > Tür > Alt Tür

Alem > Şube > Sınıf > Takım > Familya > Cins > Alt Cins > Tür > Alt Tür

Alem > Şube > Sınıf > Takım > Familya > Cins > Alt Cins > Tür > Alt Tür

Zebra Profilleri

Zambezi

Yaş: 23 , DT 24/1/1995

Cinsiyet: Erkek

Zambezi bizim en eski zebramızdır ve Avustralya Hayvanat Bahçesinde bekarlarımızın baş bekçisidir. Canberra'daki Ulusal Hayvanat Bahçesi'nden 2012 yılında geldiğinden beri, tüm Hayvanat Bahçesi ziyaretçilerinin yanı sıra tüm bekçileriyle de sıkı bir favori haline gelmiştir. Zambezi'ye diğer iki zebradan ayrı bir şekilde kolayca anlatabilirsiniz - beyaz çizgileri içinde güzel bir karamelli çatala sahiptir. Zambezi, aslında, 'eski bir köpeğe yeni numaralar öğretebileceğini' göstermiştir! Günlük eğitim ve iklimlendirme seanslarını bekçileriyle çok seviyor! Ayaklarını kaldırmasına ve temizlemesine izin verecek, dişlerini kontrol etmek için ağzını açacak, düzenli olarak tartılacak ve ona mümkün olan en iyi bakımı verebileceğimiz anlamına gelen her türlü başka şey. Tabii ki, yol boyunca birkaç yemek ödülleri onu ilgilenmeye yardımcı olur!